activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Gdynia – genialny teren do uprawiania Nordic Walking

Mieszkając w dzielnicy Gdynia Zachód od kilku lat już zdążyłam się zapoznać z bogatą ofertą szlaków turystycznych znajdujących się w tym rejonie. Pomimo bliskości do centrum miasta, sąsiedztwo przylegającego do Chwarzna i Wiczlina Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego daje możliwości wtopienia się w tętniącą życiem przyrodę. Uprawiając Nordic Walking wielokrotnie spotykałam w lesie jakieś dzikie zwierzęta i nie mam tu na myśli tylko dzików, których obecność w Trójmieście jest oczywista. Potencjał lasów Chwarzna i Wiczlina to niezliczona kombinacja ciekawych tras zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych piechurów. Można tu podziwiać piękno przyrody maszerując z kijkami po specjalnie przygotowanych trasach o różnym stopniu trudności.

Jedną z atrakcji, z których możemy skorzystać to spacer malowniczym ?Szlakiem Wiewiórki?. Tam dzięki przygotowanej przez Ogród Botaniczny Marszewo infrastrukturze edukacyjnej zapoznamy się z tablicami opisującymi roślinność występującą na tych terenach. Ogród botaniczny powstaje w rejonie Pustek Cisowskich-Demptowa, ale z Chwarzna maszerując z kijkami też jest niedaleko. Warto zobaczyć to miejsce, w którym na ten moment jest dziewięć kolekcji roślinnych, a docelowo ma ich być aż dwadzieścia. Ogród jest inwestycją przewidzianą na lata, ale warto go odwiedzić już dzisiaj, szczególnie gdy się mieszka tak blisko tego miejsca.

Dla tych bardziej wymagających dodatkową atrakcją może być możliwość wspinania się po licznych wzgórzach i podziwiania niezwykłych widoków, bez konieczności wyjazdu w góry. A komu góry jednak się marzą można obrać przeciwny kierunek i pomaszerować w kierunku Góry Donas. Jest to wzgórze o wysokości 205,7 m. n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim. To morenowe wzniesienie jest najwyżej położonym punktem Gdyni i znajduje się w dzielnicy Dąbrowa. Na jej szczycie zobaczymy wieżę telekomunikacyjną z platformą widokową. Wysokość wieży wynosi 70 m, a taras widokowy znajduje się na 26,5 m. Po północno-zachodniej stronie Góry Donas, w pobliżu wieży, znajduje się jedyny istniejący protestancki cmentarz w Gdyni. Jego powstanie szacuje się na połowę XIX w. a lipy rosnące w jego granicach mają około 150 lat.

 

Zachęcam wszystkich do uprawiania Nordic Walkingu połączonego z poznawaniem niezwykłych szlaków rekreacyjnych Gdyni Zachód. Ta leśna strefa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, rejony Góry Donas czy dolina rzeki Kaczej (której ujście do Zatoki znajduje się nieopodal Sopotu) jest zachwycająca o każdej porze roku, dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Kijki w ręce i spotykamy się na treningu.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2023 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.