activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Warunki tlenowe niezbędne do spalania

Na początku chciałabym w prosty i zwięzły sposób przedstawić, w jaki sposób przebiega w naszym organizmie proces utleniania tłuszczów. Jak zapewne wiadomo mięśnie do wykonywania swojej pracy potrzebują substancji energetycznych. Jednym z podstawowych składników energetycznych ludzkiego organizmu są węglowodany. Przez pracujące mięśnie wykorzystywany jest glikogen oraz glukoza, wychwytywana z krwi.

Drugim składnikiem energetycznym, stanowiący w warunkach normalnych znikomo małą rolę w procesach energetycznych pracujących mięśni są białka. Trzecią grupę, bardzo ważną pod względem energetycznym, jest właśnie tłuszcz. Z jednego grama tłuszczu ludzki organizm syntetyzuje prawie cztery razy więcej energii niż z analogicznej ilości węglowodanów.

Aby wykorzystać tłuszcz do wytwarzania energii potrzebne są warunki tlenowe, czyli takie, w których zapotrzebowanie organizmu na tlen jest całkowicie zaspokajane. Ilość dostarczanego tlenu do organizmu jest równa lub przewyższa jego zapotrzebowanie. Takie warunki uzyskuje się dzięki dobraniu odpowiedniej intensywności wysiłku fizycznego – intensywności umiarkowanej. Aby organizm uzyskał energię niezbędna do skurczu mięśniowego z przemian energetycznych opartych na utlenianiu tłuszczów do organizmu musi zostać dostarczona odpowiednia ilość tlenu. W sytuacji, gdy intensywność wysiłku fizycznego jest bardzo wysoka jest niemożliwe dostarczenie optymalnej dawki tlenu i wówczas organizm przechodzi na beztlenowe procesy energetyczne, czyli utlenianie węglowodanów. W takiej sytuacji zapasy tłuszczu zgromadzone w organizmie pozostają nienaruszone.

W związku z tym niezwykle istotne jest to, by utrzymywać intensywność treningu na takim poziomie, który umożliwi pracę mięśni w warunkach tlenowych.

O tym skąd wiedzieć, że natężenie wykonywanego wysiłku jest odpowiednie napiszę wkrótce.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2021 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.