activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Aktywny jak Polak czy Norweg?

Tylko co siódmy Polak uprawia sport regularnie, co najmniej raz w tygodniu, natomiast aż połowa z nas nie robi tego w ogóle. Największa świadomość zalet płynących z aktywności fizycznej jest u młodych ludzi, najgorzej jest wśród osób w wieku dojrzałym tzn. 45-54 lat. Barierą dla wielu osób mogą być dochody, a co za tym idzie wydatki ponoszone na ewentualną aktywność fizyczną. Tłumaczyć się można również słabym dostępem do infrastruktury sportowej. Ale czy na pewno tylko to warunkuje naszą chęć do wykonywania jakiejkolwiek formy ruchu?

Spędzając wakacje w Norwegii mogłam się przekonać jak wiele osób w bardzo różnym wieku uprawia sport. I nie potrzebuje do tego pięknych pływalni, które zresztą latem były zamknięte, ani fitness klubów. Są boiska piłkarskie, bo Norwedzy lubią kopać piłkę, ale przede wszystkim do aktywności fizycznej wystarcza to, co zaoferuje tu natura. Sposobem na obcowanie z nią są długie spacery np. w górach. Mnóstwo tam szlaków o różnym stopniu trudności. Na takich spacerach spotykałam ludzi w różnym wieku, od dzieci po osoby starsze. Niektórzy z nich robią sobie takie wędrówki codziennie, inni mają czas dopiero w weekendy.

Pokonywanie górskich szlaków wspaniale wzmacnia mięśnie, głównie nóg i pośladków oraz modeluje sylwetkę. Potrzebujemy do tego tylko dobrych, nieprzemakalnych butów, przyda się również jakaś kurtka i spodnie przeciwdeszczowe, bo pogoda potrafi się zmienić bardzo szybko. W Norwegii wolny czas jest poświęcany również na uprawianie sportów, głównie zimowych. Szczególnie popularne są narty biegowe i łyżwy.  Nie ma tu problemu z wypożyczeniem sprzętu, choć większość osób posiada własny.

Rekreacja ruchowa i sport w głównej mierze skupia się na zewnątrz. Spacery, jogging, turystyka rowerowa czy piesza uprawiana jest przez niemal każdego mieszkańca Norwegii. Dodatkowym atutem tego kraju jest obecna wszędzie woda, w związku z czym popularne jest tam również wędkowanie, pływanie łodzią lub wpław na specjalnie przygotowanych kąpieliskach.

Niezależnie od pory roku Norwedzy korzystają z każdej możliwej formy rekreacji i nie straszna im także pogoda. W końcu, jak to mówią w Skandynawii, nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Warto wziąć przykład z naszych północnych sąsiadów i zacząć wykorzystywać walory tereny, które mamy w Polsce. Przecież my również możemy pochwalić się pięknymi lasami, jeziorami, czy choćby parkami w których można maszerować z kijkami, biegać czy jeździć na rowerze.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2023 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.