activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Kochanego ciała nigdy za wiele. Czy na pewno? cz. 1

O otyłości można już mówić w kategoriach epidemii. Przerażające jest to, że będzie się ona rozprzestrzeniała ze względu na otyłość dzisiejszych dzieci. Szacuje się, że dziennie spożywamy ok. 200 kcal więcej niż potrzebujemy. Niestety wszystko wskazuje na to, że nie zawsze i nie u wszystkich styl życia, czyli aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, warunkują czy będziemy grubi czy szczupli. Bo jak w związku z tym wytłumaczyć fakt, z którym sama wielokrotnie się spotkałam, że pośród nas żyją bardzo szczupłe osoby, które za wszelką cenę chciałyby przytyć. Niestety ich organizm nie reaguje na brak ruchu i spożywanie dużych ilości wysokoenergetycznych produktów.

Jedna z hipotez zaprezentowanych w filmie BBC „The Truth About Fat” mówi o tym, iż za zjawiskiem otyłości stoją hormony. To one sterują naszym organizmem tak, jak chcą. Mówią kiedy walczyć a kiedy uciekać, kiedy spać i kiedy pracować, kiedy jeść  a nawet kiedy umrzeć. Znajdujący się w naszej krwi hormon głodu zacznie nam spadać tuż po spożytym posiłku by następnie zacząć rosnąć w miarę czasu upływającego od połkniętego przez nas kęsa pokarmu. Odwrotna sytuacja będzie się miała z hormonem sytości. Tak wygląda sytuacja u osób zdrowych z normalną masą ciała.

Badania naukowe wykazują jednak, że u osób otyłych hormon głodu pozostaje ciągle na tym samym poziomie. Powoduje to, iż czują się oni przez cały czas głodni. Pochłaniając coraz większe ilości jedzenia nie są oni w stanie zmniejszyć ilości występującego u nich hormonu głodu. Hormon sytości natomiast u takich osób po spożytym posiłku delikatnie wzrasta, by następnie nieco opaść. Świadczy to o tym, iż takie osoby nigdy tak naprawdę nie będą się czuły w pełni syte. I można by zapytać-i co w związku z tym? Prawda jest taka, że każdy przeciętny człowiek w momencie odczuwania silnego głodu w pierwszej kolejności rzuci się na niezdrowe jedzenie, bardziej tłuste i słodkie, spożywając za razem więcej kalorii, niż by to miało miejsce w momencie nie dopuszczenia do przegłodzenia naszego organizmu. Stąd dietetycy polecają jedzenie mniej a częściej, czyli np. małe posiłki 5 razy dziennie co 3 godziny.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2022 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.