activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Powinnam ćwiczyć, ale…

Wiem, że powinnam ćwiczyć, ale nie mam czasu, nie chce mi się, nie mam siły, to i tak nic mi nie da. Znasz to? Też tak mówisz, a co gorsze rzeczywiście tak myślisz? A badania naukowe wykazują, że już 6 miesięcy ćwiczeń fizycznych skutkuje 15-20% poprawą umiejętności podejmowania decyzji, poprawą pamięci i zdolności koncentracji uwagi. Poza tym aktywność fizyczna wydłuża życie, nie mówiąc o tym, że sprawne mięśnie i stawy zwiększają komfort naszego życia, szczególnie w wieku starczym.

Mówisz – ćwiczenia fizyczne są dla grubasów, ja jestem szczupła więc nie muszę się męczyć. To nie do końca tak jest. Zdarza się, że osoby są szczupłe, mają małą podskórną tkankę tłuszczową, ale za to dużo tłuszczu trzewnego, który jest dużo bardziej niebezpieczny dla zdrowia. Przede wszystkim może doprowadzić do cukrzycy typu II i insulinooporności. Tłuszcz spożyty podczas posiłku w wyniku wysiłku fizycznego nie będzie się odkładał w naszym organizmie tworząc złogi tłuszczowe, a zostanie wykorzystany przez mięśnie do pracy.

Jakie ćwiczenia wybrać, by uaktywnić działanie enzymu, zwanego lipazą lipoproteinową, odpowiedzialną za gospodarkę tłuszczami w naszym organizmie? Każdy ruch przyspiesza nasz metabolizm. Niestety w dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, spędzając w tej pozycji nawet 12 godzin na dobę. A wystarczy wstać z krzesła, fotela, kanapy i zacząć chodzić.

Ruszajmy się zatem tak często, jak nam się uda. Nie mówię tu o morderczych treningach na siłowni czy przebieganiu dystansu porównywalnego z maratonem, ale o zwykłej codziennej aktywności fizycznej. Jest to ważne nie tylko ze względu na spalanie kalorii, ale również za względu fizjologicznego, nie pozwalając na podniesienie się poziomu cukru i tłuszczu we krwi. Nie pozwólmy zatem rozleniwić się naszemu organizmowi. Na początku zacznijmy od spaceru do sklepu po zakupy, wejdźmy po schodach zamiast korzystać z windy a potem pójdźmy na marsz z kijkami do lasu, wybierzmy się na basen lub fitness.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2022 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.