activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Masa ciała a zdrowie?

Często zdarza nam się myśleć, że starość się Panu Bogu nie udała, ale choroby wieku podeszłego sięgają swymi korzeniami lat wcześniejszych, chociażby wieku średniego. Coraz bardziej zabiegani i zapracowani trzydziesto-, czterdziestolatkowie często zapominają o aktywności fizycznej, bo obciążony pracą, rodziną itd. na ostatnim miejscu stawia ruch. Brak czasu na ćwiczenia, brak zdrowych nawyków żywieniowych i do tego spowalniający metabolizm skutkuje nadmiarem kilogramów i chorobami metabolicznymi.

Wielu z nas, wydaje się, że jesteśmy jeszcze za młodzi i zbyt żywotni, aby to nas dosięgły poważne choroby. Niestety tak nie jest. Badania naukowe udowadniają, że każdy kilogram zdobyty między trzydziestym a czterdziestym piątym rokiem życia zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych w późniejszym wieku. Zatem chcąc żyć długo i zdrowo już teraz popracuj nad zmianą swojego stylu życia. Zacznij być bardziej aktywny ruchowo i świadomie dobieraj produkty spożywane codziennie. Zamień przetworzoną żywność na nierafinowane produkty, włącz do swojego jadłospisu warzywa i owoce, orzechy, strączki. Zapomnij o chipsach i fast foodach. Tylko powolna zmiana przyzwyczajeń żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej rozwiąże problem nadwagi i pomoże uporać się ze zbędnymi kilogramami.

Zamiast oskarżać się za to, że jestem gruby i wpadać w coraz większe kompleksy – zrób coś z tym. Wygraj w walce z naturalnymi skłonnościami organizmu do odkładania tkanki tłuszczowej. Przestań wierzyć w cudowne środki  pomagające w walce z nadmiarem kilogramów. Żadna cudowna pigułka nie przyniesie długotrwałego efektu. Nic nie stanie się samo. Aby zachować dobre zdrowie, mieć dobrą sylwetkę należy rozsądnie jeść i ćwiczyć. Potrzebna jest tu odpowiednia współpraca ze swoim organizmem a nie walka z nim. Niestety dziś w tym codziennym pędzie za lepszym życiem często nie mamy czasu, siły i chęci aby wsłuchać się w to czego on naprawdę potrzebuje.

Zacznijmy od przemyślanych zakupów, czytajmy etykiety produktów i wybierajmy te z najkrótszą liczbą składników. Następnie starajmy się sami przygotowywać sobie posiłki. Tylko wówczas będziemy wiedzieli, co tak naprawdę jemy. I dajmy sobie czas na spokojne jedzenie, bez oglądania w tym czasie telewizji, bo wówczas zazwyczaj jemy więcej, bez stresu, który często odpowiada za niepohamowane przejadanie się. Niech jedzenie będzie przyjemnością.

A jako dodatek zamieszczam listę kilku produktów, które powinny znajdować się w naszym jadłospisie.

Bakłażany zmniejszają rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach. Według badaczy z uniwersytetu w Gratzu działają skuteczniej, gdy są jedzone nie same, ale z dodatkiem tłuszczu. Ta mieszanka sprawia, że cholesterol nie przechodzi do krwiobiegu, tylko zostaje wydalony.

Banany zapobiegają owrzodzeniom trawiennym i wspomagają ich gojenie. Naukowcy z Varanasi w Indiach twierdzą, że najlepiej przeciwdziałają wrzodom te zielone i niedojrzałe, ale za to w każdej postaci: smażone, pieczone i surowe.

Cebula działa przeciwzakrzepowo i znacząco obniża poziom złego cholesterolu. O ile jednak to pierwsze w każdej zjadanej postaci, to na cholesterol HDL działa tylko surowa. I to lepiej biała, a nie czerwona.

Chili oczyszcza płuca, pomaga sercu, zwalcza ból, poprawia nastrój, ale piecze jak diabli. Działanie kapsaicyny łagodzą jogurt, mleko, lody i – tu miła niespodzianka – zimne piwo.

Grejpfruty są znakomite dla układu krążenia, obniżają cholesterol i ryzyko nowotworów. Uczeni z Florydy dowiedli, że należy jeść miąższ razem z błonami między cząsteczkami, a nie tylko wysysać sok, bo lecznicze pektyny są w ściankach komórek owocu.

Źródło: http://www.menshealth.pl/zdrowie

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
81-584 Gdynia - Mały Kack
ul. Olgierda 125a/2 (I  piętro)

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2024 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.