activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Fast-foody a wyniki testów

Coraz częściej fast food jest sposobem na szybki i smaczny posiłek. Popularny jest szczególnie wśród dzieci, które z łatwością potrafią przekonać rodziców do wizyty w McDonaldzie czy innym barze szybkiej obsługi.

Niestety, w jednym z badań odkryto związek pomiędzy spożyciem żywności typu fast food, a spadkiem testowych umiejętności wśród dzieci szkoły podstawowej. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio twierdzą, że są to niekorzystne zmiany w organizmie, które powodują osiągnięcie słabszych wyników z nauki czytania i matematyki wśród dzieci, które często jedzą taką żywność. Ponadto, fast-foody negatywnie wpływają na przyrost masy ciała i powodują komplikacje zdrowotne.

Na potrzeby badań, naukowcy przetestowali około 11.000 uczniów w zakresie czytania i zdolności matematycznych, u których konsumpcja niezdrowej żywności była wysoka. Dodatkowo, uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący spożycia żywności typu fast food.

Badanie to potwierdziło, że dzieci, które często jedzą niezdrowe jedzenie mają gorsze wyniki w testach i nauce. Niestety nie ma jednoznacznych dowodów na to, co do tego prowadzi. Prawdopodobnie, główną przyczyną jest niedobór witamin, w tym pierwiastku żelaza. Niska ilość składników odżywczych w organizmie powoduje, że gorzej jest im się skoncentrować, a wysoki poziom cukru i tłuszczu w nadmiernych ilościach są szkodliwe dla dziecka i wspomagają problemy z nauką i zapamiętywaniem.

Aby polepszyć pamięć i zdolności poznawcze dzieci w okresie szkolnym, najmłodsi powinny włączyć do swojej diety świeże owoce i warzywa, a także orzechy i nasiona, które wspierają koncentrację. Liczne źródła żelaza występują również w dyni, nasionach strączkowych i zielonych warzywach.

Niedobór żelaza osłabia układ odpornościowy, ma wpływ na pamięć i inne funkcje psychiczne u nastolatków. Oprócz odpowiedniej dawki tego pierwiastku, dzieci powinny jeść produkty bogate w witaminę C, dzięki której żelazo będzie lepiej przyswajalne.

Źródło:

ScienceNews.pl

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2021 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.