activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Jak zachować dobrą kondycję i zdrowie pracując przy biurku?

Domeną naszych czasów jest wielogodzinna praca przy biurku. Wydaje się być bezpieczna i zdrowa, bo przecież tylko siedzę, ale jeśli przyjrzeć się skutkom, jakie niesie ze sobą taki tryb życia, można dojść do innych wniosków. Nasz kręgosłup nie jest przystosowany do takiego funkcjonowania, a pozycja siedząca jest bardzo niekorzystna. Brak ruchu i wielogodzinne obciążanie kręgosłupa w jednej pozycji powoduje napięcie mięśni i ból. Obciążenia przenoszone są na tkanki miękkie (mięśnie, torebki stawowe, więzadła, powięzi), dochodzi do ich długotrwałego rozciągania. Pozycja siedząca jest bardzo niewskazana, ponieważ prowokuje kręgosłup do pozycji zgięciowej. Największym ryzykiem obarczony jest kręgosłup w odcinkach szyjnym i lędźwiowym.

W pracy spędzamy bardzo dużo czasu, często w pozycji siedzącej, bez większej aktywności fizycznej. Oznacza to spadek formy, utratę zdrowia, ból, a nawet obniżenie nastroju. Możemy jednak tego uniknąć.

Jeśli naprawdę nie jesteśmy w stanie wygospodarować czasu na ćwiczenia fizyczne przed lub po pracy, warto poszukać możliwości wprowadzenia aktywności fizycznej do naszej pracy. Najlepiej zacząć od najprostszej metody. Zamiast samochodu, wykorzystajmy rower i wyjedźmy wcześniej z domu (czasem rowerem będziemy szybciej, bo omijamy korki). A jeśli musimy już korzystać z auta to parkujmy je w najdalszym kącie garażu lub miejscu na ulicy, by potem dojść do pracy na piechotę. Jeżeli dojeżdżam komunikacją miejską wysiądźmy kilka przystanków wcześniej, by zrobić to samo. A w budynku zamiast windy warto skorzystać ze schodów. Kręgosłup na pewno nam za to podziękuje.

Pracując warto czasem wstać i popracować na stojąco, na przykład rozmawiając przez telefon. Taka zmiana pozycji nawet na kilka minut pozwoli na znaczące zmniejszenie obciążenia kręgosłupa i poprawę ukrwienia naszego ciała, dzięki czemu znacznie dłużej pozostaniemy w dobrej formie.

Jeśli możesz kontaktuj się z współpracownikami osobiście, tzn. idź do nich, zamiast korzystać z telefonu. A jeśli już musisz siedzieć to skorzystaj z siadu aktywnego np. na dużej piłce lub poduszce sensomotorycznej. Dzięki temu twoje głębokie mięśnie będą cały czas pracowały.

Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie na stałe do grafika biurowego przerwy na ćwiczenia fizyczne np. zdrowy kręgosłup czy jogę.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2022 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.