activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Czy to co kobiety kochają zawsze musi być dobre? Złe i dobre strony noszenia szpilek.

Wszyscy wiemy nie od dziś, że niemal każda kobieta na widok pięknych ubrań i oczywiście do tego szpilek dostaje błysku w oku, którego nikt nie jest w stanie skontrolować. W tym momencie obojętnie o czym rozmawiają z nią mężczyźni traci sens. Po prostu wchodzą w trans, któremu na imię wysokie obcasy i piękno, według nich, które z nich bije.

Zalety, jakie biorą pod uwagę kobiety kupujące szpilki:

 • nosząc szpilki czują się bardziej atrakcyjne
 • wydają się wyższe i szczuplejsze
 • chodzenie w butach na wysokim obcasie wymaga utrzymania wyprostowanej sylwetki
 • optycznie wysmukla to również łydki
 • szpilki uatrakcyjniają chód, gdyż chodzenie w takich butach wymaga stawiania stóp ostrożniej, robienia mniejszych kroków, a to powoduje seksowne kołysanie biodrami
 • no jeśli tak, to powoduje to większe zainteresowanie ze strony mężczyzn, na czym właśnie zależy płci pięknej

A teraz powrót do rzeczywistości z Matrixa i trochę prawdy o tej świątyni doskonałości kobiet czyli szpilkach i skutkach, które wiążą się z ich używaniem.

 1. Koślawość paluchów – noszenie ciasnego obuwia krępuje ruchy stóp, co obniża komfort poruszania się. Ciężar ciała spoczywa w większości na przedniej części stopy i palcach. Poszczególne partie są uciskane, co zwiększa napór na kości i może doprowadzić z czasem do powstania nieestetycznie wyglądających halluksów. Występowaniu w/w deformacji  sprzyjają także zbyt wąskie noski charakteryzujące wysokie obuwie.
 2. Kolejnym poważnym skutkiem systematycznego noszenia butów na wysokich obcasach jest przeciążenie kręgosłupa. Spowodowane jest ono nieprawidłowym wygięciem, które jest wynikiem przesunięcia do przodu środka ciężkości w celu utrzymania równowagi. Pojawiają się przykurcze mięśniowe co zmniejsza zakresy ruchomości w stawach, a w konsekwencji dolegliwości z tym związane, czyli bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, a także bóle karku.
 3. Częste noszenie butów na wysokim obcasie powoduje przykurcz mięśni łydek i ścięgna Achillesa, które znacznie się usztywnia. W wyniku tego, panie, które na co dzień chodzą w butach z wysokimi obcasami, mogą z czasem odczuwać dyskomfort zakładając płaskie obuwie.
 4. Żylaki na nogach. Zbyt częste chodzenie na wysokich obcasach powoduje, że nogi kobiet narażone są na duży wysiłek. Im większy i cieńszy obcas, tym silniej bolesność będzie odczuwał nasz kręgosłup, a następnie także nogi. Z czasem mogą więc pojawić się żylaki. Dzieje się tak, ponieważ zaburzone zostaje prawidłowe krążenie krwi.
  Z profitów, które daje nam noszenie butów na wysokim obcasie, można wymienić kształtowanie się mięśni nóg oraz to, że na takim lekkim podwyższeniu wyglądają na szczuplejsze, dłuższe, a więc bardziej seksowne. Biorąc pod uwagę jednak destruktywny wpływ obuwia na nasze zdrowie, lepiej zostawić je wyłącznie na okazjonalne wyjścia.
 5. Źle wyprofilowane i dobrane obuwie powoduje deformację stopy. Ześlizguje się ona i następuje stały ucisk palców,powodujący powstawanie bolesnych odcisków, opuchlizny, która związana jest z utrudnionym krążeniem
 6. Chodzenie na wysokich obcasach jest inne :
 • ruchy są krótsze, bardziej nerwowe
 • stopy są ciągle napięte
 • tworzy się zły nawyk. Kobiety w taki sam sposób chodzą nawet, gdy zdejmują szpilki.
 • włókna mięśniowe obkurczają się i obciążają mięśnie bardziej niż u normalnej osoby
 • chodzenie kobiet na wysokich obcasach jest mniej efektywne, ich mięśnie pracują intensywniej, szybciej się męczą i są podatne na uszkodzenia
 • najnowsze badania wskazują, że  negatywne skutki noszenia szpilek pogłębiają się z wiekiem

Szpilki to bardzo eleganckie obuwie. Wszyscy mężczyźni zachwycają się kobietami pięknie ubranymi noszącymi szpilki, ale w tym momencie każda kobieta powinna sobie zadać pytania:

 • Czy zatem należy ulubione szpilki włożyć na dno szafy, jeśli chcemy mieć piękne nogi na dłużej?
 • Co zrobić, żeby nie rezygnować z obcasów i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych?

Nie trzeba rezygnować całkowicie z obcasów.

Co można zrobić?

 • zmniejszać sukcesywnie ich wysokość
 • warto na co dzień założyć niższy obcas (do 5 cm), który odciąży palce oraz ustabilizuje stopę
 • dobrze też jeżeli obcas będzie szerszy, gdyż zapewni pięcie większą powierzchnię podporu
 • stosuj obuwie korygujące oraz wkładki żelowe
 • w domu chodź boso, aby stopa mogła odpoczywać. Wówczas poprawie ulegnie krążenie krwi w stopach, wzmocnione zostaną mięśnie nóg i wiązadła. Ciekawostką może być fakt, że chodzenie na boso koryguje drobne wady stóp.
 • chodźmy boso także po piasku i trawie, to koryguje i wzmacnia mięśnie stopy oraz stanowi naturalny peeling
 • stosujmy ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp
 • warto  zastosować kremy i żele zapobiegające powstawaniu żylaków

Dlatego kochane panie nie musicie rozstawać się z czymś co uwielbiacie, kochacie. Wasze najbardziej uwielbione szpilki zostawcie tylko na szczególne okazje, a na co dzień stosujcie profilaktykę podaną wyżej.

Pamiętajcie, że obok pięknych nóg macie także inne walory, które powodują, że przy przejściu obok każdy mężczyzna obejrzy się za Wami i westchnie.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2023 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.