activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Czy to wiek warunkuje bolesności kręgosłupa?

Okazuje się, że nie trzeba być w wieku seniora, aby odwiedzać regularnie poradnie ortopedyczną. Coraz więcej nastolatków zgłasza się tu z objawami bolesności kręgosłupa. Jeśli są one związane z przebytym wcześniej lub obecnie urazem sprawa wydaje się prostsza. Wystarczy odpowiednia diagnostyka związana z wykonaniem badań obrazowych typu RTG, MRI, USG. Odpowiedni program leczenia i rehabilitacji powoduje powrót do sprawności  fizycznej.

Niestety w większej ilości przypadków proces bólowy spowodowany jest kłopotami związanymi z przeciążeniami kręgosłupa związanymi z wadami wrodzonymi, co powoduje nadmierną eksploatację. Również siedzący tryb życia jak i brak aktywności ruchowej sprzyja tym  problemom. Wszelkie zmiany sprzyjają nadmiernemu przeciążaniu kręgosłupa, a co za tym idzie przykurczaniu mięśni, co zaburza równowagę między odpowiednimi grupami mięśni.

Przykurczenie mięśni grzbietu powoduje osłabienie mięśni brzucha, a co za tym idzie w późniejszym okresie przykurczanie mięśni klatki piersiowej, co zmniejsza możliwości oddechowe organizmu. Osłabienie mięśni pośladków i ud, szczególnie mięśni kulszowo-goleniowych powoduje bardzo często kłopoty z utrzymaniem równowagi.

Nasz organizm, aby rekompensować sobie braki  i utrzymać postawę aktywną przeciw sile grawitacji tworzy nieprawidłowe postawy – zgarbione plecy, głowa wysunięta nadmiernie do przodu. Prowadzi to do zaburzeń dynamicznej kontroli kręgosłupa, przeciążeń niektórych odcinków, a w konsekwencji bólu.

Aby przeciwdziałać tym odczuciom tak niewiele potrzeba. Nasza świadomość powinna wynikać nie z ilości, lecz systematyczności i odpowiednio dobranego programu rehabilitacyjnego lub profilaktycznego. Czy tak wiele stanowi codzienna spokojna kontrolowana aktywność ruchowa???

Czy tak wiele nasz organizm potrzebuje, patrząc na codzienne różne formy ruchowe poprzedzone delikatnym stretchingiem? Tak naprawdę kilka ćwiczeń odpowiednio dobranych przez terapeutę może nam bardzo dużo pomóc w codziennych kłopotach, które często kończą się tak boleśnie. Pamiętajmy zawsze o tym zadając sobie pytanie –  Czy chce nam się dziś być aktywnym ruchowo?

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266