activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Wyprostuj się! Kiedy się garbisz, stajesz się smutny!

Zła postawa może nam zapewnić ból szyi i ramion, ale ostatnie badania pokazują, że garbienie się może również wpływać na nasz nastrój. A więc, klata do przodu! Opowiada o tym badanie naukowców z San Francisco State University.

Do eksperymentu zaproszono studentów-ochotników, których poproszono o chodzenie w przygarbionej pozycji, z głową opuszczoną. Druga grupa – kontrolna – miała trzymać się prosto.

Co się okazało? Otóż, „zgarbieni” studenci donieśli po zakończeniu eksperymentu, iż odczuwali depresję oraz mieli mniej energii niż studenci z grupy kontrolnej.

Nawet nasz język odzwierciedla to powiązanie między właściwą posturą a emocjonalnym stanem. Mówimy: głowa do góry, pierś do przodu. Co więcej, garbienie się szkodzi nie tylko naszej postawie. Może również wpłynąć na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Nie możesz wejść do czyjegoś biura zgarbiony i z opuszczoną głową, ponieważ ludzie będą postrzegać cię jak kogoś bez energii.  Aby uzyskać dobrą postawę, powinniśmy ćwiczyć mięśnie pleców i brzucha. Co więcej, kiedy siedzimy skuleni, nasze wnętrzności również są zgniecione, to może spowolnić prawidłową pracę naszego organizmu.

Na koniec badanie przeprowadzone w Australii: okazało się, że każda dodatkowa godzina spędzona przed telewizorem – na przykład, leżenie na sofie – redukuje życie telewidza o blisko 22 minuty.

Czy to dobry powód, żeby się wyprostować i iść na spacer?

Źródło: ScienceNews.pl

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2022 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.