activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Różne programy tv w odmiennym stopniu sprzyjają otyłości

Wiadomo, że siedzący tryb życia związany z oglądaniem telewizji sprzyja otyłości. Dla wpływu telewizji na stan odżywienia ważne jest też odwracanie uwagi od spożywanego posiłku, co prowadzi do nadmiernej podaży energetycznej. Prawdopodobnie z tego względu oglądanie telewizji w trakcie obiadu jest związane z większym indeksem masy ciała (BMI, body mass index). Tal i wsp. postawili pytania badawcze dotyczące wpływu cech programów telewizyjnych na ilość zjadanego pożywienia.

W badaniu wzięły udział 94 osoby w średnim wieku 20 lat. Oglądały one przez 20 minut fragment filmu akcji, ten sam fragment filmu bez dźwięku, lub program typu „talk-show”. Przydział do grup był losowy.

Film akcji cechował się dużą liczbą ujęć na minutę i częstością zmian głośności dźwięku. Uczestnikom eksperymentu dostarczono dużą ilość słodyczy i owoców, które mogli spożywać bez ograniczeń. Osoby oglądające film akcji z dźwiękiem spożyły o 98% więcej pożywienia (206 względem 104 g), co dało o 65% większą podaż energetyczną (354 kcal względem 215 kcal) niż w przypadku uczestników oglądających wywiad. Ochotnicy oglądający film akcji bez dźwięku również spożyli więcej przekąsek (36%; 142 względem 104 g) i zawartych w nich kalorii (314 względem 215 kcal).

Różnice zaobserwowane w zależności od typu programu były istotne statystycznie w przypadku obu płci (p < 0,001), choć były bardziej zaznaczone w przypadku mężczyzn.

Tal i wsp. stwierdzili, że lekarze mogą wykorzystać wyniki badania w sposób szczególny przestrzegając otyłych pacjentów przed jedzeniem w trakcie oglądania tych programów telewizyjnych, które w dużym stopniu odwracają uwagę od posiłku.

Źródło: Tal A, Zuckerman S i Wansink B. Watch What You Eat. Action-Related Television Content Increases Food Intake. JAMA Intern Med 2014; online ahead of print; doi:10.1001/jamainternmed.2014.4098.|12.09.2014

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl