activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Co jest groźniejsze – otyłość czy brak aktywności?

Otyłość dziś uznaje się za następstwo bezpośrednich zmian w warunkach życiowych, które umożliwiają łatwy dostęp do transportu, oszczędności sił w pracy, rozrywki głównie przed telewizorem lub komputerem i wysokiej gęstości jedzenia. Częstość występowania otyłości potroiła się w ciągu 20 lat do momentu, w którym 20-25% dorosłych na nią cierpi (wskaźnik masy ciała> 29,9).

Otyłość uznana jest już dziś za epidemię i znajduje to odzwierciedlanie w wielu krajach rozwiniętych i w większości krajów rozwijających się. Dowody, że zmniejszona aktywność fizyczna jest wyznacznikiem wzrostu tego zjawiska jest więcej niż dowodów na zwiększone spożycie energii. Ćwiczenia fizyczne wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą wpływają na zmniejszenie masy ciała u osób już otyłych lub z nadwagą, przyczynia się do poprawy budowy ciała, wzmocnienia mięśni i zwiększenie utraty tłuszczu.

Aktywność fizyczna jest również skuteczna w redukcji wysokiego ryzyka wystąpienia chorób dieto zależnych ze względu na zmniejszenie ilości tłuszczu trzewnego. Największą korzyścią z aktywności fizycznej osób otyłych jest jej wpływ na ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Blair i Brodney dokonali przeglądu badań i stwierdził, że otyli ludzie, którym udało się utrzymać aktywność i sprawność zmniejszyli ryzyko chorób serca i cukrzycy w porównaniu z osobami niećwiczącymi. Te ważne dane sugerują, że tak długo, jak długo jesteśmy sprawni tłuszcz nie jest bardzo niebezpieczny. Stawia to pod znakiem zapytania, czy sama otyłość jest bardziej niebezpieczne niż brak aktywności?

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10593541

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2023 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.