activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Błonnik pokarmowy = zdrowie bez chemii

Najkrócej mówiąc błonnik pokarmowy pomoże nam uzyskać wymarzoną figurę, odtruje nam organizm i pomoże w walce z niektórymi chorobami. Wchodząc nieco głębiej w to zagadnienie trzeba powiedzieć, że oddziaływanie błonnika pokarmowego w naszym organizmie jest trudne do precyzyjnego oszacowania. Winę za to ponoszą zróżnicowana budowa i właściwości związków  wchodzących w jego skład.

Włókno pokarmowe, potocznie zwane błonnikiem, w naszym przewodzie pokarmowym pełni funkcje fizjologicznej szczotki, ma zdolności  adsorpcyjne oraz jest świetnym wypełniaczem. Dzięki zdolności do tworzenia żeli decyduje o lepkości treści pokarmowej, wydłuża czas wchłaniania m.in. glukozy z przewodu pokarmowego do krwi lub limfy. Możliwość pęcznienia błonnika, jaką daje zdolność do wiązania przez niego wody, nie tylko zwiększa objętość treści pokarmowej, ale również hamuje apetyt. Błonnik stymuluje ruchy perystaltyczne i przyspiesza czas pasażu jelitowego, daje nam to możliwość szybszego pozbycia się z naszego organizmu niestrawionych resztek i substancji szkodliwych.

Właściwości sorpcyjne oznaczają możliwość wiązania na powierzchni błonnika cząsteczek innych związków tj. kwasy żółciowe i cholesterol, wpływając na ich zwiększone wydalanie z przewodu pokarmowego. Dzięki temu możliwe jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i zapobieganie hipercholesterolemii. Zmniejszenie wchłaniania tłuszczów i cholesterolu pokarmowego w jelicie cienkim oraz tworzenie nierozpuszczalnych kompleksów z cholesterolem w jelicie grubym i usuwania ich z kałem korzystnie działa na zapobieganie zaburzeniom lipidowym w organizmie człowieka.

W naszym organizmie znajduje się ok. 2 kg bakterii, a błonnik pokarmowy jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Dzięki niemu możemy istotnie wpływać na ilość i jakość  mikroflory bakteryjnej bytującej w jelicie grubym każdego z nas. Są przypuszczenia, że w prewencji chorób nowotworowych jelita grubego, przełyku i żołądka istotną rolę odgrywa właśnie błonnik pokarmowy oraz witaminy C, E, B6 i składniki mineralne np. selen. Możliwe jest to dzięki zwiększeniu objętości mas kałowych i efektowi rozcieńczenia potencjalnych związków kancerogennych obecnych w niestrawionych resztkach pokarmu. Ważną rolę odgrywa tu przyspieszony pasaż jelitowy, bo te kancerogenne związki mają krótszy czas kontaktu z błoną śluzową jelita. Obniża się również pH kału, co sprzyja namnażaniu się bakterii pozytywnie działających na nasze zdrowie.

Dlaczego tak bardzo należy zwrócić uwagę na spożywanie błonnika pokarmowego? Dlatego, że w dzisiejszych czasach rośnie spożycie żywności wysoko przetworzonej, np. białe mąki, cukru rafinowanego, oraz skoncentrowanej, bo szybciej i łatwiej coś ugotować z ?gotowca? niż z podstawowych składników. Wiąże się to niestety ze zmniejszeniem ilości błonnika, który zostaje usunięty w procesie przetwarzania i rafinacji surowców odżywczych. Poza tym wymogi rynku konsumenckiego są takie, że to co jemy ma lepiej wyglądać, lepiej smakować, a niekoniecznie przykładamy wagę do tego, czy to jest zdrowe. Stąd zaburzenia metaboliczne na świecie i coraz częstsze występowanie nadwagi i otyłości. A wystarczy regularnie spożywać orzechy oraz nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce. U dorosłych spożycie błonnika pokarmowego powinno wynosić powyżej 25 g/dobę, u osób po 65 roku życia 20g/dobę. Musimy pamiętać jednak, że również nadmiar szkodzi. Zwiększone spożycie błonnika pokarmowego ogranicza wchłanianie związków mineralnych, może prowadzić do biegunek lub przynieść odwrotny efekt w postaci zatwardzeń w przypadku niedostatecznego spożycia wody. Najlepiej spożywać warzywa i owoce w ilości powyżej 400-600 g/dobę a wówczas nie zabraknie nam błonnika, witamin i składników mineralnych.

Źródło: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu.? pod redakcją Jana Gawęckiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012r.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
81-584 Gdynia - Mały Kack
ul. Olgierda 125a/2 (I  piętro)

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2024 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.