activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Warzywa i owoce w codziennym jadłospisie

Idzie wiosna a wraz z nią świeże warzywa a nieco później owoce. To najlepszy czas, aby zapomnieć o chemicznych wytworach przemysłu farmaceutycznego w postaci suplementów diety wzbogacających nas, często tylko teoretycznie, w witaminy i mikroelementy. Nareszcie z własnego ogródka lub targu otrzymamy to, co niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego organizmu. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze w sezonie stosujemy dostępne świeże warzywa i owoce i to możliwie jak najszerszy ich asortyment. Po drugie, spożywajmy je w postaci surowej, ewentualnie lekko podgotowane na parze. Brak ogródka lub czasu na pójście na targ nie odbiera nam możliwości spożywania odpowiednich ilości warzyw i owoców. Możemy wówczas kupić produkty częściowo przygotowane np. mrożone, konserwowe lub pić soki. Oczywiście takie produkty będą uboższe o witaminy, ale lepsze coś niż nic.

Dietetycy zalecają spożywanie optymalnie – 4 porcji warzyw i 3 porcji owoców dziennie. Jest to ważne ze względu na konieczność dostarczenia błonnika pokarmowego do organizmu. Uważać natomiast musimy wybierając owoce, bo niektóre z nich zawierają duże ilości cukru i z tego powodu są wysokokaloryczne np. winogrona.

Warzywa powinny być składnikiem każdego posiłku w ciągu dnia. Można je dołożyć do wielu potraw np. zapiekanek, pizzy, lazanii, przygotować pasty do smarowania chleba lub dodać świeże warzywo np. pomidora do kanapek.

Warzywa są też świetnym surowcem do grillowania np. kabaczek, pomidory, papryka, cebula czy pieczarki. Mogą być również doskonałą przekąską: obrane pokrojone w słupki marchewki, ogórki, papryka podane z samodzielnie zrobionym dipem z pewnością mogą zastąpić słone przegryzki na imprezach. To na szczęście coraz częstszy widok np. na domówkach. 

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl