activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Suplementy diety, czyli kilka słów o cudownej pigułce na wszystko

Zainspirowana wypowiedzią w TOK FM prof. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego chciałam napisać kilka słów na temat suplementów diety. W dzisiejszych czasach chcemy, aby na wszystko była cudowna pigułka, która uzupełni niedobory witamin i mikroelementów w organizmie, poprawi samopoczucie, uzdrowi. Nic bardziej mylnego. Cudownie to ona może wyczyścić nam portfel z pieniędzy wydawanych na coraz to nowsze specyfiki i napełnić skarbonkę koncernu farmaceutycznego. Masa reklam, która codziennie nas zalewa wiadomościami na temat tego, że codziennie powinniśmy zażywać witaminy i minerały, bo nasza dieta jest w nie uboga trafia idealnie do świadomości zwykłego śmiertelnika. Kiedyś wystarczyło zjeść pietruszkę lub paprykę aby pokryć zapotrzebowanie na witaminę C, dziś trzeba łyknąć tabletkę. A analizy naukowe przeprowadzane przez niezależnych naukowców, to znaczy nie sponsorowanych przez koncerny farmaceutyczne, dowodzą, że zażywanie kompleksu różnych suplementów diety nie przynosi żadnych korzyści zdrowym ludziom. Co więcej, może im nawet poważnie zaszkodzić. Bo nie prawdą jest informacja, że np. witaminy C nie można przedawkować, bo nadmiar zostanie wydalony wraz z moczem. Tak się stanie tylko w przypadku witaminy C występującej w naturalnych produktach tj. warzywa i owoce. W innym przypadku nadmiar będzie się odkładał w naszych nerkach i tworzył kamienie nerkowe.

Poza tym nadmierne spożycie witamin może być toksyczne dla organizmu. A dziś na każdym kroku jesteśmy zalewani masą produktów spożywczych wzbogacanych witaminami, wapniem czy magnezem. Efekt jest taki, że bardzo wiele dzieci jest przewitaminizowanych. Dziś prawie każdy lizaczek jest wzbogacany witaminami, soczek, żelki i można by tak wymieniać. A wystarczy dobrze dobrana i zróżnicowana dieta, która w pełni zaspokoi potrzeby dziecka. Państwowa brytyjska służba zdrowia (NHS) wydała specjalny komunikat dotyczący uzasadnionych suplementacji kwasem foliowym zażywanym przez kobiety w ciąży, bo to pozytywnie wpływa na rozwój płodu i witamina D, która podawana dzieciom do 5 roku życia zapobiega krzywicy. W innych przypadkach należy bardzo dokładnie przeanalizować stan zdrowia i po konsultacji z lekarzem podjąć decyzję o ewentualnej suplementacji, traktując ją jak ostateczne rozwiązanie, a nie pierwszoplanowe działanie.

W ubiegłym roku sprzedano blisko 150 mln opakowań suplementów. Daje to teoretycznie 4-5 opakowań tych specyfików na głowę każdego człowieka. Miejmy również świadomość tego, że suplementy nie podlegają żadnym obostrzeniom, jak leki. Bardzo prosto wprowadzić je na rynek i pomimo tego, że powinny być badane przez sanepid nie ma takiej możliwości, żeby stacje zbadały wszystko, co jest na rynku.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl