activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Mniej słodkiego życia, czyli nowe normy WHO w sprawie norm spożycia cukrów

05.03.2014r. w Genewie WHO rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie wytycznych dotyczących norm spożycia cukrów. Problemy zdrowia publicznego tj. otyłość, próchnica, cukrzyca wynikające w dużej mierze z nadmiernego spożycia cukrów niewątpliwie wymagają przeanalizowania i zastanowienia się czy dopuszczalna do tej pory norma spożycia cukrów wynosząca 10% całkowitego zużycia energii dziennie nie jest za wysoka. Pojawiają się sugestie dotyczące obniżenia tego progu do maksymalnie 5% dziennie, co da ok. 25 g (6 łyżeczek) cukru dziennie dla dorosłego człowieka, którego masa ciała mieści się w granicach normy BMI.

Proponowane limity spożycia cukrów w projekcie wytycznych dotyczą wszystkich cukrów prostych np. glukoza i fruktoza, serwowana nam prawie wszędzie pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego, ale również sacharoza jako cukier stołowy lub niby lepszy trzcinowy. Na tym jednak nie koniec, bo sprawa dotyczy również cukrów, które są naturalnie obecne w miodzie, syropach np. z agawy czy klonowym, sokach owocowych i koncentratach owocowych. Musimy pamiętać, że cukier, to nie tylko widoczny gołym okiem ”słodzik”, ale również cukry „ukryte” w żywności przetworzonej, która absolutnie nie kojarzy nam się z produktami słodkimi np. ketchup. Ta rewolucja ma zmusić producentów żywności do zmniejszenia ilości „wszędobylskich” cukrów w ich wyrobach.

Projekt wytycznych został opracowany na podstawie analizy wszystkich opublikowanych badań naukowych dotyczących spożycia cukrów i odnosi się do nadmiernego przyrostu masy ciała i próchnicy zębów u dorosłych i dzieci.

Źródło http://www.who.int/mediacentre/news/notes/2014/consultation-sugar-guideline/en/

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl