activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

W Gdyni ruszył jeden z największych w Europie programów walki z cukrzycą PoZdro!

Program Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych ProZdro zakłada kompleksowe przebadanie około 6 tysięcy uczniów klas pierwszych z 23 gdyńskich gimnazjów w ciągu trzech lat. Przeprowadzone to zostanie przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Medicover.

Głównym celem jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych z Gdyni poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2), walka z otyłością oraz innymi chorobami cywilizacyjnych poprzez podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Czyli stawiamy na profilaktykę, bo nie ma co ukrywać, już u ok. 20% dzieci w wieku 12 – 16 lat można zaobserwować nadwagę.

Program PoZdro składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu w szkołach dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych: pomiaru ciśnienia krwi, badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała. Drugim etapem jest przeprowadzenie szkoleń, koncentrujących się na kształtowaniu polityki zdrowotnej na terenie szkół (choćby w sferze tworzenia lepszych warunków do aktywności fizycznej) oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. Wreszcie, trzeci etap programu polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.

Według badania NATPOL 2011 liczba chorujących na cukrzycę w Polsce zwiększy się w 2035 r. do 3,2 mln (w 2010 r. było ich 1,5 mln). Dlatego warto zapobiec tej chorobie już w zarodku, a wydaje mi się, że edukacji nigdy dość. Świadome dziecko w przyszłości będzie świadomym dorosłym, czyli pewnie też rodzicem, który wiedząc jak ważna jest aktywność fizyczna w walce o zdrowie nie będzie załatwiał dziecku zwolnienia z w-fu. W pełni popieram takie inicjatywy i chcę wierzyć, że kiedyś rzeczywiście przełożą się one na zdrowsze życie mieszkańców nie tylko naszego miasta, ale całego społeczeństwa.

Źródło:

http://www.gdynia.pl/bip/programy/7847_92424.html

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl