activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Oliwa północy, czyli kilka słów o oleju rzepakowym

Ciągle w Polsce, która słynie z upraw rzepaku, olej rzepakowy jest niedoceniany. Wolimy wydawać duże kwoty na nie zawsze dobrej jakości oliwę z oliwek, a nie kupić tańszy, a wcale nie gorszy olej rzepakowy. Stare odmiany oleju rzepakowego nie zachęcały intensywnym zapachem, ciemnym kolorem, a przede wszystkim wysokim stężeniem szkodliwego dla zdrowia kwasu erukowego. Dziś możemy jednak bez problemu kupić w każdym sklepie wysokiej jakości produkt, bez szkodliwego kwasu, o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej.

Bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych jest olej rzepakowy. Tylko dwie łyżki oleju dziennie pozwalają pokryć fizjologiczne zapotrzebowanie człowieka na kwas ALA z rodziny omega-3. Kwasów omega-3 jest w oleju rzepakowym 10%, czyli 10 razy więcej niż w oliwie z oliwek. Poza tym stosunek omega-6 do omega-3 w diecie nie powinien przekraczać 4:1, a w oleju rzepakowym  wynosi on 2:1.

„Oliwa północy” zawiera prawie tyle samo kwasu oleinowego (omega-9), co oliwa. Z powodzeniem może być stosowany w kuchni do smażenia, pieczenia oraz na surowo do sosów czy surówek. Posiada on również neutralny smak i zapach, dzięki czemu nie zmienia smaku potrawy, a tylko ja wzbogaca o niezbędne kwasy.

Badania naukowe wykonane w ramach projektu „Nawyki żywieniowe a stan odżywienia niemowląt w Polsce” wykazały, że posiłki przygotowywane dla dzieci zawierają zdecydowanie za mało tłuszczów.  Wiem, że może wydawać się to nieprawdopodobne, bo przecież w Polsce jest najwięcej otyłych jedenastolatków w Europie, ale opychanie się słodyczami czy fast foodami wzbogaca dietę w nasycone kwasy tłuszczowe prowadzące do problemów zdrowotnych i otyłości. W posiłkach dzieci brakuje ważnych dla organizmu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega-3 i omega-6.  Sięgnijmy zatem po tani, zdrowy, polski olej rzepakowy dbając o zdrowie nas i naszych dzieci.

Żródło: Food Forum nr. 3 2013/2014

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl