activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Tron nasz powszedni

Mają różne kształty, kolory, wysokości. Jedne stoją na podłodze w łazience, inne są podwieszane na ścianie. Oczywiście mowa o sedesach, na których spędzamy mniej lub więcej czasu codziennie. Niektórzy mają na „tronie” najlepsze pomysły, inni są w stanie przeczytać pół książki. To chyba takie domowe miejsce zadumy i medytacji, szczególnie, mam wrażenie, dla mężczyzn. Dlaczego jednym skorzystanie z toalety zajmuje chwilę (głównie kobietom), a inni spędzają tam długie minuty, jakby wciągnięci przez czarną dziurę…..

Pewien izraelski lekarz Dov Sikirov poprosił 28 ochotników, by spróbowali oddawać stolec w trzech różnych pozycjach: siedząc na zwykłym sedesie jak na tytułowym tronie, mozolnie zwisając nad wyjątkowo małą muszlą klozetową albo po prostu kucając, tak jak to robimy w plenerze jak czasem nie mamy innego wyjścia bo natura, namiot itd…..Lekarz ten mierzył czas spędzony na oddawaniu się wiadomej czynności oraz poprosił o wypełnienie kwestionariuszy. Rezultat był jednoznaczny: wypróżnianie w pozycji kucznej trwało przeciętnie zaledwie ok 50 sekund i było odczuwane przez badanych jako całkowite. Ta sama akcja przeprowadzona w pozycji siedzącej zajmowała średnio ok 130 sekund i nie dawała poczucia pełnego sukcesu.

Skąd te różnice? Z ewolucji. Mechanizm odpowiedzialny za zamykanie jelit nie otwiera się całkowicie w pozycji siedzącej. Wokół jelita, niczym pętla lassa, jest owinięty mięsień, który, gdy siedzimy lub stoimy, podciąga je tworząc załomek. Resztki pokarmowe, popularnie zwane kupą, trafiają najpierw na zakręt. I tak jak samochód na drodze przed ostrym zakrętem musi zwolnić. Dzięki temu w pozycji stojącej lub siedzącej zwieracze nie muszą się naprężać, by utrzymać wszystko w ryzach. Kiedy mięsień się rozluźni zakrzywienie znika. Trasa znów jest prosta, jak na autostradzie A1 i można wcisnąć nieco mocniej gaz, ale tylko trochę, bo prawko można stracić.

Wypróżnianie się w kucki jest dla nas naturalne od zawsze. Człowiek pierwotny nie miał przecież sedesu, na którym mógł się rozkoszować dobra lekturą. „Nowoczesne” sedesy pojawiły się dopiero pod koniec osiemnastego wieku.

Hemoroidy, choroby uchyłkowatego zapalenia jelita grubego, a nawet  zwykłe zaparcia występują niemal wyłącznie w krajach, w których na czas wypróżniania zasiada się na………….. jakby nie było – stolcu. Powodem tych dolegliwości, zwłaszcza u młodych osób, jest ucisk na jelita, a nie zwiotczenie tkanek. Często nieświadome napinanie ze zdenerwowania mięśni brzucha powoduje ścisk i wypadanie i luźne zwisanie hemoroidów na zewnątrz. Podobnie dzieje się z powstawaniem uchyłkowatości jelita grubego.

Oczywiście to tylko jedna z przyczyn powstawania uchyłków i hemoroidów, ale fakty są takie, że ponad 1,2 miliarda osób na świecie wypróżniających się w kucki takie problemy prawie nie występują. My – ludzie cywilizowani, jesteśmy przyzwyczajeni do widoku „normalnej” toalety, z sedesem, na którym możemy usiąść. Ale zdarza się wcale nie tak rzadko trafić na toalety bez sedesów, a jedynie z dziura w ziemi. Sama byłam w szoku jak kiedyś trafiłam do toalety w schronisku na stoku narciarskim we Włoszech i zobaczyłam tam podobny obrazek. Może niezbyt wygodne jest załatwianie się na „narciarza” lub w pozycji „zapaśnika”, ale prawda jest taka, że w wielu krajach Azji, Afryki, południowej Europy, ludzie błyskawicznie załatwiają grubszą potrzebę. My natomiast siedzimy na porcelanowym tronie walcząc często z wyciśnięciem „krecika” gapiąc się w ścianę, czytając gazetę, czytając ciekawe napisy na ścianach toalety publicznej.

To co mamy zrobić? Wyrzucić sedesy, kucać na desce, czy biegać do lasu by tam na łonie natury oddać się procesowi neutralizacji swojego jelita? Otóż nie, można kucać – siedząc. Jeśli mamy problem z załatwieniem się do końca, zajmuje nam to dużo czasu itd. możemy pochylić tułów lekko do przodu, oprzeć stopy na niskim stołeczku i w ten sposób wymusić jakby pozycje kuczną. Można do tego jeszcze trochę poćwiczyć wańkę wstańkę tzn. pobujać się trochę w przód do ud i w tył do pozycji wyprostnej. To pomoże przyspieszyć nieco pasaż jelitowy. To skoro już wszystko wiemy, to pędzimy do sklepu po mały stołeczek, zabieramy wszystkie czytadła z łazienki, bo już się nie przydadzą i łatwo, miło i przyjemnie, a przede wszystkim szybko i do końca wyrzucamy a jelita całego „krecika”, a nie tylko główkę.

Piśmiennictwo:

Giulia Enders „Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała.”

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2021 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.