activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Nordic Walking usprawnia codzienną aktywność fizyczną u chorych z POChP

Pomimo optymalnej terapii lekowej pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) często doświadczają duszność i zmęczenia podczas codziennych czynności, co prowadzi do zmniejszenia lub zaniechania aktywności fizycznej. Chorzy większość dnia spędzają w pozycji leżącej lub siedzącej. Niższy poziom aktywności fizycznej w codziennym życiu może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka leczenia szpitalnego i krótszego czasu przeżycia. Zmiana zachowań pacjentów, np. z siedzącego trybu życia na bardziej aktywny, został ustawiony jako jeden z głównych celów rehabilitacji oddechowej.

Nordic Walking, które obejmuje, z definicji, spacery ze specjalnie zaprojektowanymi kijkami, okazały się być bezpieczną i skuteczną metodą treningu fizycznego w rehabilitacji kardiologicznej. Założono zatem, że może on przynieść pozytywne efekty również w rehabilitacji osób z POChP.

Pacjentów poddano maksymalnej próbie wysiłkowej w celu uzyskania maksymalnej częstości skurczów serca (HR). Poziom intensywności wysiłku ustawiono na poziomie 75%  maksymalnego tętna. Treningi odbywały się trzy razy w tygodniu. Codzienne zajęcia fizyczne oceniano na początku badania, po trzech, sześciu i dziewięciu miesiącach.

W sumie 60 pacjentów z POChP ukończyło badanie i zostało włączonych do analizy.

Nordic Walking okazał się być prostą, bezpieczną i skuteczną metodą treningu fizycznego u chorych na POChP. Oprócz pozytywnych krótkoterminowych skutków uprawiania Nordic Walking na sprawność fizyczną i codziennych objawów POChP, Nordic Walking stworzył długoterminowy efekt na wyniki kształcenia. Niestety, dostęp do programów rehabilitacji oddechowej jest ograniczony i w większości krajów niedofinansowany. Nordic Walking może zapewnić alternatywny, tani i łatwo dostępny sposób na zdrowotny trening fizyczny.

Nordic Walking zwiększa intensywność chodzenia dzięki zastosowaniu typowych kijków do tej dyscypliny. Zwiększa maksymalne zużycie tlenu i tętno średnio o 20% w porównaniu do chodzenia bez kijków u zdrowych osób. W rehabilitacji kardiologicznej, Nordic Walking okazał się bezpieczny i skuteczny. Nordic Walking był skuteczny w łagodzeniu duszności i poprawiał zdrowotną jakość życia i funkcjonalne zdolności wysiłkowe już po trzech miesiącach. Po dziewięciu miesiącach obserwacji 63% chorych na POChP przyjęły Nordic Walking, jak regularne ćwiczenia fizyczne.

Oprócz objawów fizycznych, u pacjentów z POChP również wystąpiła poprawa w aspekcie psychologicznym, zwłaszcza zmniejszenia objawów lęku i depresji, w porównaniu do osób zdrowych już po trzymiesięcznym okresie treningowym. W rzeczywistości objawy lęku i depresji u pacjentów z POChP są czynnikami ryzyka dla ponownej hospitalizacji i współistniejąca depresja jest związana z gorszą przeżywalnością w POChP.

Łatwość uprawiania tej dyscypliny sportu, dostępność do niedrogich kijów i możliwość maszerowania w każdym terenie może otwierać dostęp do skutecznej rehabilitacji dla dużej liczby pacjentów z POChP. Zatem kije w dłoń młodzi i starzy, zdrowi i chorzy, już nie ma żadnych wymówek przed maszerowaniem.

Źródło:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2933683/

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266