activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Zdrowe odżywianie dla talii i portfela

Często spotykam się z opiniami, że nie stać nas na zdrową dietę. Zdrowe odżywianie kojarzy się z produktami z eko, które nie wiedzieć dlaczego w Polsce są bardzo drogie. Podobnie sytuacja wygląda z żywonścią specjalnego przeznaczenia np. dla bezglutenowców, czy osób które nie spożywają laktozy. W naszym kraju produkty te są dużo droższe od pozostałych, a np. w Norwegii kosztują tyle samo co produkty bezlaktozowe czy bezglutenowe. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie producenci takiej żywności zwęszyli interes na wyciągnięcie pieniędzy z naszej kieszeni, bo zapotrzebowanie na tego typu artykuły rośnie. Wracając do tematu kosztów związanych ze zdrowym żywieniem. Myśląc o tym należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu danego artykułu, ale również przeanalizować umiejętność pozyskiwania jedzenia i umiejętności przygotowywania takich potraw. Pamiętajmy, żeby kupując produkty „Eko” sprawdzać certyfikaty świadczące o pochodzeniu danego produktu. Nie zawsze napis na opakowaniu świadczy o tym, że mamy do czynienia z produktem „Eko”. Amerykańskie badania wykazały, że zdrowe żywienie może kosztować dziennie tylko ok. 1,5 dolara więcej więc stanowi to niewielką cenę w porównaniu do oszczędności w kosztach opieki zdrowotnej. Niezdrowa dieta również może być droga, a koszty zdrowego odżywiania można pomniejszyć wykorzystując kilka trików.

  1. Pierwsza zasada na oszczędzanie to przygotowywanie własnego jedzenie, czyli gotowanie, zamiast jedzenia w restauracji (w tym restauracjach fast-food). Posiłki samodzielnie przygotowywane są  zawsze znacznie mniej kosztowne, a dla większej wygody, spróbuj gotować większe ilości, aby można było posiłki odgrzać później w tygodniu.
  2. Postaraj się zminimalizować spożycie mięsa. Białko zwierzęce zazwyczaj kosztuje więcej, więc staraj się łączyć je z białkiem roślinnym np. robiąc kotlety mielone łącz mięso z warzywami np. z cukinią, bakłażanem, papryką. Zwiększasz tym samym wielkość porcji a równocześnie zmniejszasz kaloryczność i koszt. Pamiętaj, aby do głównego dania jako bazę dawać warzywa, a jako dodatek mięso. Będzie to  zdrowsze dla Ciebie i Twojego budżetu. Dodatkowy atut? Produkty roślinne, takie jak orzechy i produkty pełnoziarniste mają dłuższy okres trwałości niż mięso, które ma tendencję do szybszego psucia.
  3. Kupuj produkty dobrej jakości i tylko tyle, ile jesteśmy w stanie spożyć. W dalszym ciągu wyrzucamy ogromne ilości jedzenia, a co za tym idzie – tracimy pieniądze z domowego budżetu.
  4. Tłuszcze, takie jak orzechy, i źródło dobrego białka np. ryby i kurczaki, zazwyczaj kosztują więcej, ale wyższej jakości żywności zjesz mniej. Im wyższa jakość, tym mniej potrzeba aby zaspokoić swój apetyt. Tłuszcze i białka są bardziej sycące, więc potrzeba mniej do osiągnięcia uczucia sytości. Żywność wysoko przetworzona powoduje szybsze odczucia głodu. Zazwyczaj pełne cukru i wysoko rafinowane pokarmy, takie jak ciasta, ciasteczka i chipsy powodują nagły wzrost cukru we krwi, a następnie szybki spadek prowadzący do wzrostu apetytu chwilę po tym, jak skończyliśmy jeść. Paczka orzechów kosztuje więcej niż paczka chipsów, ale wystarczy na dłużej, bo syci bardziej. Chipsy może mają niższą cenę, ale po ich zjedzeniu już po godzinie jesteśmy znów głodni. Wyjściowo cena przetworzonej żywności może wydawać się mniejsza, ale często jemy ją szybciej i więcej. Rachunek zatem jest prosty.
  5. Większość ludzi myśli o kosztach żywności jako o kwocie, którą płaci w sklepie. Jednakże jest to bardziej skomplikowane równanie. Koszt żywności nie jest określony w kolejce do kasy – realny koszt żywności jest obliczana dużo później, kiedy zbadamy jego wpływ na zdrowie. Płacą więcej teraz możemy zaoszczędzić pieniądze później, w kosztach opieki zdrowotnej.
logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2020 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.