activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Co pić w upał i nie tylko

Lato w pełni i to o dziwo nie tylko w kalendarzu. Pogoda wymarzona do plażowania, żar leje się z nieba wskutek czego intensywnie się pocimy. Niezwykle ważne jest uzupełnianie płynów, bo łatwo możemy doprowadzić do odwodnienia naszego organizmu. Ale co by tu wypić?

Oferta jest bogata, od napojów gazowanych przez soki, nektary, wody smakowe. Czy jest obojętne dla naszego organizmu jaki rodzaj płynu przyjmiemy? Otóż nie. Wszystkie te produkty zawierają w sobie dużą ilość cukru i to jest cichy zabójca. Często, wydawać by się mogło, zdrowy sok z winogron może zawierać w sobie więcej cukru i kalorii niż lukrowany pączek. Zanim zjemy go na deser, szczególnie osoby dbające o linię, dwa razy się zastanowimy czy warto. Nie myślimy o tym jednak wypijając szklankę soku, który pomimo bomby kalorycznej nie da nam uczucia sytości i już po chwili od jego wypicia zapominamy o tym. Za wyjątkiem naparu z ziół, herbaty i czystej wody wszystkie inne płyny zawierają kalorie od np. 107 kcal w szklance świeżo wyciśniętego soku z marchwi po 160 kcal w czerwonym winie czy 175 kcal we wspomnianym już soku winogronowym.

Ponieważ człowiek od swojego powstania w procesie ewolucji pił tylko czystą wodę, nasz organizm nie wykształcił mechanizmu odczuwania sytości po wysokokalorycznym napoju. Pożywienie w płynie dla naszego organizmu jest w zasadzie niewidoczne. I stąd bardzo charakterystyczne  u ludzi z otyłością czy nadwagą uzależnienie od wysokosłodzonych, często gazowanych napojów typu cola. I nie wystarczy zamienić ją na wersję light, bo są podstawy do podejrzeń, że napoje i przekąski wersji light w rzeczywistości zaostrzają nasz apetyt.

Oprócz cukru winę za negatywny wpływ na nasze zdrowie ponosi również dwutlenek węgla, który łącząc się z wodą tworzy żrący kwas węglowy. Niekorzystnie wpływa on m.in. na stan naszych zębów. Poza tym mamy bogactwo różnych związków, których nazwy przyprawiają o gęsią skórkę, a są zawarte w większości napojów gazowanych tj. kwas fosforywy, benzoesan sodu, sól potasowa kwasu sorbowego, beta-apo-8-karotenalu itd. itd.

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2023 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.