activEK – Centrum Zdrowego Człowieka

Blog

Otyłość u dzieci – narastający problem! Część 1

Wśród czynników wpływających na problem nadwagi i otyłości przede wszystkim zwraca się uwagę na nieprawidłowości w zachowaniach żywieniowych. Dzieci często nieregularnie spożywają posiłki, opuszczają niektóre, zazwyczaj są to śniadania. Zamiast tego sięgają po przetworzone, wysokokaloryczne jedzenie, do którego mają łatwy dostęp. Chętnie podjadają niezdrowe przekąski. Dają się także skusić na produkty większe objętościowo, w rozmiarze XL, co powoduje, iż jedzą więcej niż powinny. Drugim czynnikiem wpływającym na nadmierny przyrost masy ciała jest ograniczenie aktywności fizycznej przez dzieci, spędzanie czasu wolnego przed komputerem lub telewizorem, wybieranie środków transportu publicznego zamiast spaceru. Nadwaga z kolei nie zachęca do zajęć ruchowych, które są męczące i mogą sprawiać trudność. Z powodu nadmiernej ilości kilogramów dziecko unika lekcji wychowania fizycznego oraz innych aktywności fizycznych. Natomiast brak ruchu skutkuje narastaniem problemu zbędnych kilogramów. W ten sposób powstaje błędne koło, z którego trudno jest się wyrwać. Rozwojowi otyłości mogą sprzyjać także sytuacje stresowe występujące w szkole lub w rodzinie. Dziecko osamotnione, zasmucone czy przeżywające niepowodzenia może szukać pocieszenia w jedzeniu. Otyłość to nie tylko problemy zdrowotne i wygląd zewnętrzny, to również emocje i wszystko to, siedzi w głowie. Dziecko otyłe zazwyczaj jest niezadowolone ze swojego wyglądu, zwłaszcza, że wokół dominuje kult szczupłej sylwetki. Dodatkowo często spotyka się z przejawami braku akceptacji ze strony rówieśników. Mniej sprawne ruchowo, powolne jest mało atrakcyjnym towarzyszem zabaw. Staje się przedmiotem obraźliwych przezwisk. Może stać się kozłem ofiarnym, któremu koledzy robią różne, głupie żarty lub stosują wobec niego agresję. Pod wpływem negatywnych komentarzy dochodzi do kształtowania się zaniżonego poczucia własnej wartości. Dziecko może wycofywać się z relacji, unikać kontaktów z rówieśnikami lub reagować agresją. Pomimo narastającego problemu nadwagi i otyłości u dzieci rodzice stosunkowo często bagatelizują problem, uważają, że „dziecko z tego wyrośnie”. Okazuje się, że jednak, że prawdopodobieństwo zostania otyłym dorosłym jest czterokrotnie większe w przypadku otyłego przedszkolaka niż w przypadku jego rówieśników z prawidłową masą ciała. Natomiast otyłość w wieku 15-17 lat wiąże się z 17,5 razy większym ryzykiem pojawienia się otyłości w życiu dorosłym. A zatem ponad 30% otyłych przedszkolaków i prawie 80% otyłych nastolatków ma szansę zmagać się z problemem otyłości w dorosłym życiu. Jeśli problem dotyczy Twojego dziecka lub dziecka z najbliższego otoczenia warto jak najszybciej podjąć działania, gdyż eliminacja nadwagi stanowi konieczny warunek do harmonijnego rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

W kolejnej części przyjrzymy się temu co należy zrobić, jak pomóc dziecku z problemem nadwagi i otyłości…

źródło: http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2017/increase-childhood-obesity/en/ „Otyłość u dzieci i młodzieży. Poradnik dla Rodziców.” Fundacja Instytutu Matki i Dziecka

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
81-584 Gdynia - Mały Kack
ul. Olgierda 125a/2 (I  piętro)

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Fizjoterapia uroginekologiczna
tel. +48 506 134 266

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2024 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.