Uncategorised

Raz się żyje, czyli Polak nad wodą

Liczba utonięć każdego roku w Polsce sięga ciągle ponad 400 osób. Statystyki są przerażające. W tym roku, w porównaniu z ubiegłym, jest nieco lepiej, ale są to niewielkie różnice. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że Polakom na wakacjach puszczają hamulce. Stajemy się beztroscy, wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu, często większych ilości i wydaje nam się, że nas nic złego nie spotka. Bo my tylko na chwilę się zanurzymy, aby się ochłodzić, albo pokażemy innym, jak świetnie pływamy lub skaczemy do wody.  Alkohol odbiera rozum. Poza tym zapominamy, lub nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że woda to też żywioł i podchodzić do niej należy z rozwagą.  Korzystamy z dzikich kąpielisk, na których nie ma ratowników, a nawet jeśli przebywamy na plaży strzeżonej to często niewiele sobie robimy z ich uwag.

Liczba utonięć każdego roku w Polsce sięga ciągle ponad 400 osób. Statystyki są przerażające. W tym roku, w porównaniu z ubiegłym, jest nieco lepiej, ale są to niewielkie różnice. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że Polakom na wakacjach puszczają hamulce. Stajemy się beztroscy, wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu, często większych ilości i wydaje nam się, że nas nic złego nie spotka. Bo my tylko na chwilę się zanurzymy, aby się ochłodzić, albo pokażemy innym, jak świetnie pływamy lub skaczemy do wody.  Alkohol odbiera rozum. Poza tym zapominamy, lub nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że woda to też żywioł i podchodzić do niej należy z rozwagą.  Korzystamy z dzikich kąpielisk, na których nie ma ratowników, a nawet jeśli przebywamy na plaży strzeżonej to często niewiele sobie robimy z ich uwag. Mamy przecież demokrację i pływać możemy jak chcemy i gdzie chcemy. A tymczasem często nie zdajemy sobie sprawy w jakim miejscu się znajdujemy i czym charakteryzuje się dany zbiornik wodny. Ilu turystów przybywających np. z centralnej czy południowej Polski wie o prądach wstecznych występujących przy brzegu Bałtyku we Władysławowie, Karwii czy Stegnie? Tam wystarczy wejść do kolan i zostać podmytym przez ten prąd, który zabierze nas w głąb morza. Jeśli ktoś słabo pływa wystarczy, że zakrztusi się wodą  i zacznie panikować. To już powoduje, że nie możemy złapać powietrza i zaczynamy się topić. I tu dochodzimy do sedna sprawy, większość Polaków nie potrafi pływać.lekcje plywania.

Według danych statystycznych, przygotowanych przez Newsweek, 1/3 Polaków deklaruje, że nie potrafi pływać. Ale kto z nas będzie pływał kajakiem lub rowerem wodnym w kapoku? Przecież to obciach. A pływania często uczymy się sami, podpatrując innych, lub tata uczy synka itd. Prowadzi to do tego, że w sytuacjach kryzysowych nie wiemy jak się zachować w wodzie. Co będzie jak złapie nas skurcz lub zakrztusimy się wodą? Może wszystko się zmieni, gdy do szkół wróci obowiązkowa nauka pływania. Projekt ambitny, ale co z tego wyjdzie zobaczymy.

 Dobrą drogą jest stawianie pierwszych kroków pod okiem kogoś z rodziny, ale ma to bardziej charakter oswajania z wodą, nauki utrzymywania się na wodzie. Prawidłowej techniki pływania, która pozwoli nam pokonać dłuższy dystans przy mniejszym zmęczeniu, nauczy nas profesjonalny instruktor pływania. Ja od dziecka kocham wodę i jestem z nią związana zawodowo. Jako instruktor pracuję na basenie ucząc dzieci oraz dorosłych pływać. Staram się zaszczepić pasję do tego sportu, ale również szacunek do wody. Pamiętam powiedzenie mojego taty, że często topią się Ci, którzy potrafią pływać. Znaczy to mniej więcej tyle, że Ci, którzy nie umieją, nie zbliżają się do zbiorników wodnych. Mając w tyle głowy to powiedzenie wypływając daleko w głąb jeziora zawsze mam ze sobą bojkę asekuracyjną. Płynie ona za mną po wodzie i w żaden sposób nie przeszkadza. Jak do tej pory jeszcze mi się nie przydała, ale wiem, że jakby kiedyś coś zaczęło się ze mną dziać daleko od brzegu zawsze mogę się jej chwycić. Poza tym jestem wyraźnym punktem na wodzie, bo pomarańczowa bojka rzuca się w oczy. Pozwoli mi to uniknąć zderzenia z jakąś pływającą jednostką, bo każdy sternik jachtu czy osoba płynąca skuterem szybciej mnie zauważy.nauka plywania

Za nami sezon letni, woda w morzu czy jeziorze robi się coraz zimniejsza. To dobry moment aby zapisać się na lekcje pływania i wykorzystać ten czas na opanowanie techniki, przełamanie strachu przed wodą, poprawienie kondycji, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej.

 

logosactivek.png

Oferta

opinie-trojmiasto-png.png

Kontakt

activEK – Centrum Zdrowego Człowieka
ul. Szyprów 4 (obok osiedla Nowe Orłowo)
81-561 Gdynia Orłowo

tel. kom. +48 501 546 150
e-mail: ek@acivek.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Copyright © 2022 ACTIVEK – CENTRUM ZDROWEGO CZŁOWIEKA.